Zamów Propecia (Finasteryd) tanio w Polsce

Propecia

Więcej włosów… po to są pigułki. Finasteryd leczy łysienie typu męskiego w obszarze korony i połowy łopatki. Zobaczysz grubsze włosy i wolniejsze wypadanie włosów przy regularnym stosowaniu.

Jeśli szukasz miejsca, gdzie można kupić Propecia online, zrób to na Euro-Propecia.com. Tutaj możesz zamówić Propecia 1 mg lub 5 mg bez recepty. Wejdź na stronę zaufanej apteki, złóż zamówienie i czekaj na dostawę!

Finasteryd jest lekiem zatwierdzonym przez FDA, który leczy łysienie typu męskiego. Sprzedawany również pod nazwą handlową Propecia®, finasteryd należy do klasy leków zwanych inhibitorami 5-alfa-reduktazy.

Finasteryd leczy wypadanie włosów u mężczyzn poprzez blokowanie DHT (dihydrotestosteronu). DHT to hormon androgenny pochodzący od testosteronu, który obkurcza mieszki włosowe i powoduje wypadanie włosów u wielu mężczyzn.

Ceny Propecia w aptece internetowej Euro-Propecia.com

Propecia 5 mg

30€32.79
60€45.90
90€59.01
120€72.13
180€98.36
270€137.70
360€177.04

Propecia 1 mg

60€29.72
90€41.91
120€54.09
180€78.46
270€115.02
360€151.57

Łysienie typu męskiego: Objawy, przyczyny i leczenie, o których powinni wiedzieć mężczyźni

Jeśli zauważyłeś, że Twoja linia włosów się obniża, Twój wdowi szczyt staje się bardziej oczywisty, masz nowe łysiejące miejsce lub po prostu kilka dodatkowych włosów na poduszce lub w szczotce do włosów, łysienie typu męskiego może być tego przyczyną.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie udowodniono, że czynniki takie jak noszenie kapelusza czy stosowanie nieekologicznych szamponów i innych produktów do pielęgnacji włosów przyczyniają się do łysienia typu męskiego.

Łatwo wpaść w panikę, gdy zauważymy, że linia włosów zaczyna się cofać. Na szczęście, istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych metod leczenia łysienia, które mogą pomóc zachować istniejące włosy, promować odrastanie utraconych włosów i przywrócić poczucie własnej wartości.

Co to jest łysienie typu męskiego?

Łysienie typu męskiego jest chorobą genetyczną i hormonalną, która powoduje utratę włosów. Jest to zdecydowanie najczęstsza przyczyna utraty włosów u mężczyzn, dotykająca ponad 50% mężczyzn w wieku 50 lat.

Chociaż łysienie typu męskiego jest bardziej powszechne u mężczyzn w średnim wieku i starszych, może wystąpić w każdym wieku.

Wielu mężczyzn zauważa pierwsze oznaki łysienia typu męskiego, takie jak cofająca się linia włosów lub rozproszone przerzedzenie, między 20 a 30 rokiem życia.

Przyczyny wypadania włosów u osób poniżej 25 roku życia obejmują łysienie typu męskiego, stres, niepokój i traumatyczne przeżycia, problemy medyczne, przyjmowanie leków i niedobory żywieniowe.

Łysienie typu męskiego jest również znany jako łysienie androgenowe (lub łysienie androgenowe). Głównymi przyczynami łysienia typu męskiego są genetyka oraz obecność hormonów androgennych, takich jak testosteron i dihydrotestosteron (DHT).

Objawy łysienia typu męskiego

Najbardziej oczywistym i widocznym objawem łysienia typu męskiego jest utrata włosów. Utrata włosów spowodowana łysieniem typu męskiego może objawiać się na wiele sposobów, od rozproszonego przerzedzenia po cofającą się linię włosów.

Łysienie typu męskiego może mieć również charakter postępujący. Możesz nie zauważać utraty włosów lub zmian w ich wyglądzie przez kilka lat, ale potem zauważasz swoją skórę głowy w lustrze, gdy jesteś w jasno oświetlonym pomieszczeniu lub gdy masz mokre włosy.

Wypadanie włosów

Większość mężczyzn zaczyna zauważać łysienie typu męskiego, gdy ich linia włosów zaczyna się cofać. Łysienie typu męskiego może powodować pojawienie się klasycznej linii włosów w kształcie litery M, z cofającymi się kącikami i wydłużonym obszarem szczytu wdowy (znanym jako czoło).

Nie wszystkie linie włosów cofają się w ten sam sposób. Jeśli masz skłonność do łysienia typu męskiego, możliwe jest, że cała linia włosów będzie się równomiernie cofać.

Jednak większość mężczyzn zauważa utratę włosów w kształcie litery M, co wskazuje na łysienie typu męskiego.

Przerzedzenie korony

Nie wszyscy mężczyźni cierpiący na łysienie typu męskiego tracą włosy wokół linii włosów. Jeśli masz skłonność do łysienia typu męskiego, ale nie masz cofającej się linii włosów, możesz zauważyć, że włosy w pobliżu korony zaczynają wypadać i wyglądają na cieńsze.

Ponieważ wypadanie włosów wokół korony nie jest łatwo widoczne w lustrze, mężczyźni dotknięci przerzedzeniem korony często nie zauważają utraty włosów, dopóki nie jest ona dość zaawansowana.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego typu wypadania włosów jest użycie ręcznego lusterka lub zrobienie sobie selfie z tyłu głowy.

Rozproszone ścieńczenie

Przerzedzenie rozproszone jest formą utraty włosów, która dotyka całej skóry głowy, przerzedzając włosy bez widocznego wpływu na linię włosów.

Rozproszone przerzedzenie włosów jest często objawem łysienia typu męskiego, choć występuje rzadziej niż cofnięcie linii włosów lub utrata włosów w okolicy korony.

Ten rodzaj wypadania włosów jest zazwyczaj łatwiejszy do zauważenia, gdy włosy są mokre lub pod wpływem jasnego światła, które sprawia, że obszary skóry głowy są bardziej widoczne.

Przeczytaj więcej o wczesnych oznakach łysienia.

Co powoduje łysienie typu męskiego?

Łysienie typu męskiego jest spowodowane kombinacją dwóch czynników: wytwarzaniem przez Ciebie hormonów androgennych, takich jak dihydrotestosteron (DHT) oraz wrażliwością Twoich włosów na te hormony.

DHT jest androgenem (męskim hormonem), który jest naturalnie produkowany przez organizm. DHT jest produktem ubocznym hormonu płciowego testosteronu, co oznacza, że Twój organizm regularnie przekształca niewielką ilość testosteronu, który wytwarzasz w DHT.

W okresie ciąży, dzieciństwa i dojrzewania, DHT jest ważnym hormonem, który pomaga w kształtowaniu cech męskich.

Rzeczy takie jak włosy, narządy płciowe, kształt szczęki, głos i inne męskie cechy są wynikiem ekspozycji na DHT.

DHT jest produkowany przez enzym 5-alfa reduktazę. Enzym ten jest odpowiedzialny za przekształcanie części krążącego testosteronu w DHT w sposób ciągły.

Enzym 5-alfa reduktaza znajduje się w prostacie, wątrobie, skórze i mieszkach włosowych.

Oprócz przyczyniania się do powstawania męskich narządów płciowych i drugorzędowych cech płciowych w okresie dojrzewania, DHT jest głównym hormonem odpowiedzialnym za łysienie typu męskiego.

DHT powoduje wypadanie włosów poprzez wiązanie się z mieszkami włosowymi. Po związaniu się z mieszkami włosowymi, DHT powoduje kurczenie się i osłabianie mieszków, co spowalnia wzrost włosów i ostatecznie uniemożliwia mieszkowi wytwarzanie nowych włosów.

Dla niektórych mężczyzn, DHT nie jest problemem. Krąży ona swobodnie w ich organizmie, nie wpływając w żaden zauważalny sposób na ich włosy.

Jednak niektórzy mężczyźni są bardzo wrażliwi na DHT i doświadczają utraty włosów już we wczesnych latach dwudziestych, a nawet późnych latach nastoletnich.

Im bardziej Twoje mieszki włosowe są wrażliwe na DHT, tym szybciej Twoje włosy będą się przerzedzać i wypadać.

Inne przyczyny utraty włosów, które nie są łysieniem typu męskiego

Warunki medyczne

Podobnie jak leki, również niektóre schorzenia mogą powodować wypadanie włosów u niektórych osób. Warunki te obejmują

 • Problemy z tarczycą: Ponieważ tarczyca reguluje wiele hormonów, w tym te, które pobudzają wzrost włosów, stany takie jak niedoczynność (nieaktywna tarczyca) lub nadczynność (nadczynność tarczycy) mogą powodować wypadanie włosów.
 • Leki na wysokie ciśnienie krwi: Wysokie ciśnienie krwi nie jest zazwyczaj przyczyną utraty włosów, ale niektóre leki stosowane w leczeniu tej choroby mogą być przyczyną.
 • Alopecia areata. Choroba ta atakuje mieszki włosowe, które produkują włosy, powodując ich wypadanie. Zwykle objawia się jako łysina na skórze głowy i zarost na twarzy.

Inne czynniki

 • Lęk i stres: W niektórych przypadkach, włosy na skórze głowy mogą się tymczasowo przerzedzić w wyniku stresującego wydarzenia. Jest to tzw. telogen effluvium, rodzaj utraty włosów, który nie jest uznawany za łysienie typu męskiego.
 • Używanie twardej wody pod prysznicem
 • Dieta wegetariańska z niedoborem białka
 • Gwałtowna utrata wagi: Podczas gdy zmiany w stylu życia spowodowane otyłością mogą być zdrowe, jeśli są praktykowane z umiarem, szybka utrata wagi może nadwyrężyć organizm, potencjalnie powodując wypadanie włosów w procesie z powodu niedoboru składników odżywczych.

Czynniki ryzyka dla łysienia typu męskiego

Wypadanie włosów w rodzinie

Jeśli jedno lub oboje z Twoich rodziców cierpi na wypadanie włosów, istnieje większe prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie Twojego życia będziesz cierpieć na łysienie.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wypadanie włosów u któregoś z rodziców może sygnalizować większe ryzyko utraty włosów u Ciebie.

Wiek

Im dłużej Twoje włosy są narażone na działanie DHT, tym bardziej prawdopodobne jest, że doświadczysz poważnego wypadania włosów. Jest to główny powód, dla którego łysienie typu męskiego jest bardziej powszechne u mężczyzn w wieku 40, 50 i 60 lat.

Leki

Leki, które zwiększają produkcję testosteronu i/lub DHT mogą mieć skutki uboczne, które przyspieszają i pogarszają łysienie typu męskiego.

Czy powinienem skonsultować się z lekarzem, jeśli wydaje mi się, że cierpię na łysienie typu męskiego?

Najlepszym momentem, aby zasięgnąć porady lekarskiej na temat łysienia typu męskiego jest jak najszybciej po zauważeniu jakichkolwiek objawów.

Bez leczenia, każda utrata włosów spowodowana łysieniem typu męskiego jest trwała.

Jak najszybsza rozmowa z lekarzem pomoże Ci rozpocząć leczenie łysienia, co pomoże spowolnić lub zapobiec dalszej utracie włosów.

Jest to spowodowane tym, że łysienie typu męskiego jest spowodowane przez hormony. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest zapobieganie wpływowi tych hormonów na linię włosów w przyszłości.

Jeśli chodzi o łysienie typu męskiego, im wcześniej tym lepiej. Jeśli martwisz się wypadaniem włosów i chcesz zachować pełną głowę włosów w miarę starzenia się, zgłoś się do lekarza, jak tylko zauważysz jakiekolwiek oczywiste oznaki przerzedzenia lub cofnięcia się linii włosów.

Diagnozowanie łysienia typu męskiego

Aby zdiagnozować łysienie typu męskiego, lekarz zwykle przeprowadza dermoskopię, aby zbadać skórę głowy i określić, między innymi, czy utraciłeś znaczną ilość włosów, miniaturyzację mieszków włosowych oraz obejrzeć i zmierzyć przestrzeń między każdym mieszkiem włosowym.

Biopsja nie jest zazwyczaj konieczna do zdiagnozowania łysienia typu męskiego, ale lekarz może sprawdzić, czy w Twojej rodzinie występowało łysienie.

Większość pracowników służby zdrowia klasyfikuje łysienie typu męskiego za pomocą systemu zwanego Skalą Norwooda.

Skala ta posiada tabele referencyjne dla różnych rodzajów wypadania włosów, od cofającej się linii włosów do prawie całkowitej utraty włosów.

Chcesz zatrzymać wypadanie włosów i zagęścić przerzedzone miejsca? Zestaw do pielęgnacji włosów zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby utrzymać włosy w dobrej kondycji, zapobiegać ich wypadaniu i wyglądać jak najlepiej, nie martwiąc się o linię włosów.

Leczenie i zapobieganie łysieniu typu męskiego

Im wcześniej zaczniesz leczyć łysienie typu męskiego, tym łatwiej będzie Ci zatrzymać utratę włosów i zachować je.

Obecnie najskuteczniejszymi metodami leczenia łysienia typu męskiego są leki takie jak finasteryd, który blokuje DHT, oraz leki stosowane miejscowo, takie jak minoksydyl, które pomagają stymulować wzrost włosów.

Te zabiegi są najbardziej skuteczne, jeśli zaczniesz je stosować, gdy tylko zauważysz przerzedzenie lub wypadanie włosów.

Jeśli utrata włosów jest zaawansowana, być może uda się je przywrócić dzięki przeszczepowi włosów.

Leki na wypadanie włosów

Obecnie FDA zatwierdziła dwa różne leki do leczenia utraty włosów u mężczyzn. Są to finasteryd (lek doustny, który powstrzymuje organizm przed wytwarzaniem DHT) i minoksydyl (lek miejscowy, który pomaga mieszkom włosowym wytwarzać nowe włosy).

 • Finasteryd (generyczna forma leku Propecia) jest lekiem, który zapobiega łysieniu typu męskiego na poziomie hormonalnym. Działa poprzez hamowanie produkcji 5-alfa reduktazy, enzymu, który przekształca testosteron do DHT w organizmie. Badania pokazują, że Finasteryd może zmniejszyć poziom DHT o 71,4%, gdy jest przyjmowany w dawce zapobiegającej wypadaniu włosów. Badania wykazują, że codzienne stosowanie Finasterydu może prowadzić do stopniowego odrastania niektórych “utraconych” włosów, jak również do zatrzymania utraty włosów. Finasteryd wymaga recepty i nie jest dostępny bez recepty.
 • Minoxidil (generyczna postać Rogaine) jest lekiem stosowanym miejscowo, który wspomaga wzrost włosów. Działa poprzez stymulowanie mieszków włosowych do wejścia w fazę wzrostu, zwiększając przepływ krwi do włosów i pomagając w transporcie niezbędnych składników odżywczych do mieszków włosowych. W przeciwieństwie do finasterydu, minoksydyl nie wpływa na DHT i nie ma wpływu na produkcję hormonów. Podobnie jak finasteryd, jest on poparty wieloma dowodami naukowymi, a badania wykazały znaczny wzrost włosów po kilku miesiącach stosowania.

Suplementy i produkty bez recepty na wypadanie włosów

Dostępnych jest wiele suplementów i produktów niefarmaceutycznych, które pomagają spowolnić i leczyć wypadanie włosów.

Podczas gdy te suplementy nie są tak skuteczne jak zatwierdzone przez FDA leki, takie jak finasteryd i minoksydyl, mogą być użyteczną częścią Twojej rutyny zapobiegania łysieniu.

 • Saw palmetto. Chociaż nie jest tak skuteczny jak finasteryd, badania pokazują, że saw palmetto może pomóc nieznacznie obniżyć poziom DHT, co może pomóc spowolnić łysienie u mężczyzn wrażliwych na DHT.
 • Biotyna. Chociaż biotyna nie zapobiega bezpośrednio wypadaniu włosów, w badaniach naukowych z udziałem kobiet została powiązana z poprawą ich wzrostu. Biotyna jest dostępna jako suplement doustny (który zawiera kombinację składników, a nie tylko biotynę) lub jako składnik szamponów zapobiegających wypadaniu włosów.
 • Szampon zagęszczający. Na rynku istnieje niezliczona ilość szamponów zagęszczających. Szukaj szamponów, które zawierają sprawdzone składniki, takie jak biotyna, ketokonazol i saw palmetto, z których wszystkie mają rzeczywiste korzyści dla Twoich włosów.

Inne metody leczenia wypadania włosów

 • Operacja przeszczepu włosów. Przeszczep włosów jest zabiegiem medycznym, który polega na przeszczepieniu włosów z tyłu i boków głowy (obszarów niedotkniętych łysieniem typu męskiego) do korony, linii włosów lub innych obszarów utraty włosów. Wykonany przez wykwalifikowanego chirurga, przeszczep włosów może przywrócić linię włosów i prawie całkowicie wyeliminować widoczne oznaki utraty włosów. Podobnie jak inne operacje kosmetyczne, transplantacja włosów jest bardzo skuteczna, ale bardzo droga i rzadko pokrywana przez ubezpieczenie.
 • Mikropigmentacja skóry głowy. Mikropigmentacja skóry głowy jest zabiegiem kosmetycznym, który może zmienić pigmentację skóry głowy, nadając włosom wygląd krótszych i pełniejszych włosów. Chociaż mikropigmentacja skóry głowy może sprawić, że włosy będą wyglądały na gęstsze, nie jest to metoda leczenia łysienia typu męskiego i nie przywraca prawdziwych mieszków włosowych.
 • Treski. Mimo, że nie pomogą Ci odrosnąć prawdziwe włosy, treski i sploty mogą zadziwiająco dobrze sprawdzić się w przypadku konieczności wypełnienia przerzedzonych miejsc i ukrycia utraty włosów przed ważnym wydarzeniem.
 • Akceptacja. Jeśli utrata włosów jest poważna i nie chcesz się z nią zmagać, możesz ją po prostu zaakceptować. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na golenie głowy, czy na krótkie przycięcie pozostałych włosów, łysy wygląd może być świetną opcją, jeżeli masz pewność siebie.

Gotowy na leczenie łysienia typu męskiego?

Zostajemy tylko my, chłopaki. Zauważyłeś dodatkowe włosy na poduszce lub na dnie odpływu, zacząłeś zauważać, że twoja korona się przerzedza lub linia włosów się kurczy, lub jesteś na tyle bystry, aby wiedzieć, że łysienie jest dziedziczne, i chcesz się upewnić, że jesteś gotowy, aby sobie z nim poradzić, jeśli ci się przytrafi.

Rozumiemy.

Na szczęście, jeśli utrata włosów nie jest zbyt poważna, istnieje wiele opcji do rozważenia, począwszy od operacji chirurgicznej, poprzez mikropigmentację skóry głowy, aż do zatwierdzonych przez FDA, naukowo potwierdzonych metod leczenia, takich jak minoksydyl i finasteryd.

Najważniejsze jest, aby się nie poddawać. Wypadanie włosów jest niezwykle powszechne – zwłaszcza z wiekiem – i niekoniecznie jest to coś, czego należy się obawiać. Możesz uzyskać pomoc.

Finasteryd dawkowanie na wypadanie włosów: Znajdź odpowiednią dawkę dla siebie

Łysienie typu męskiego jest bardzo częstym problemem. Według jednego z badań, jeden na sześciu mężczyzn w wieku od 18 do 29 lat cierpi na umiarkowane lub poważne wypadanie włosów. W wieku od 40 do 49 lat problem ten dotyczy ponad połowy mężczyzn.

Jeśli zaczynasz tracić włosy, prawdopodobnie słyszałeś o finasterydzie. Jest to lek doustny, który działa poprzez blokowanie hormonów, które powodują łysienie typu męskiego. Stosowany codziennie, może powstrzymać wypadanie włosów, a nawet pomóc w odrastaniu “utraconych” włosów.

Typowa dawka Finasterydu na wypadanie włosów to 1mg dziennie. Jednakże, możliwe jest również przyjmowanie Finasterydu w niższej dawce i nadal hamować hormony, które powodują utratę włosów.

Wyjaśniliśmy poniżej, jak finasteryd działa na wypadanie włosów, jak również najbardziej efektywne dawkowanie finasterydu.

Przyjrzeliśmy się również danym, aby zobaczyć, jak finasteryd działa w dawkach poniżej 1mg dziennie w leczeniu łysienia typu męskiego.

Dawkowanie finasterydu przy wypadaniu włosów: podstawy

 • Badania pokazują, że 1 mg dziennie jest generalnie najbardziej skuteczną dawką finasterydu w leczeniu i zapobieganiu utraty włosów. Jeśli doświadczasz utraty włosów, rozpoczęcie od tej dawki jest dobrym sposobem, aby uzyskać pełne korzyści z finasterydu.
 • Możliwe jest stosowanie finasterydu w dawce mniejszej niż 1 mg na dobę, chociaż badania wykazują, że może to być mniej skuteczne w leczeniu utraty włosów.
 • Chociaż badania są ograniczone, stosowanie finasterydu w mniejszej dawce może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych skutków ubocznych.
 • Finasteryd w wersji 5 mg jest przeznaczony do leczenia powiększenia prostaty i nie jest zalecany przy wypadaniu włosów. Nasz przewodnik po finasterydzie 1mg vs 5mg wyjaśnia bardziej szczegółowo, jak działa ta wersja finasterydu.
 • Niezależnie od konkretnej dawki, którą stosujesz, rezultaty działania finasterydu nie są natychmiastowe. Potrzeba trzech do czterech miesięcy, aby finasteryd spowodował poprawę stanu włosów, nawet przy regularnym, codziennym stosowaniu. Bądź cierpliwy – efekty są tego warte.

Jak Finasteryd działa na wypadanie włosów

Finasteryd jest popularnym i dobrze znanym lekiem na receptę stosowanym w leczeniu utraty włosów. Po raz pierwszy pojawił się na rynku na początku lat 90. jako lek stosowany w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego. W 1998 r. został zatwierdzony przez FDA jako środek do leczenia łysienia typu męskiego.

Wypadanie włosów z powodu łysienia typu męskiego jest wynikiem uwarunkowań genetycznych i narażenia na działanie pewnych hormonów. Głównym z nich jest hormon zwany dihydrotestosteronem, lub DHT.

Jak wyjaśniliśmy w naszym przewodniku po DHT i wypadaniu włosów, DHT jest produktem ubocznym testosteronu, ważnego męskiego hormonu produkowanego przez Twój organizm. Chociaż DHT jest niezbędny we wczesnym okresie życia, z wiekiem może zaatakować mieszki włosowe, uniemożliwiając im produkcję nowych włosów.

Finasteryd działa poprzez hamowanie enzymu zwanego 5α-reduktazą – enzymu, który jest odpowiedzialny za przekształcanie testosteronu w DHT. W ten sposób finasteryd powoduje spadek poziomu DHT w organizmie, pozwalając Twoim włosom uniknąć uszkodzeń związanych z DHT.

Badania pokazują, że Finasteryd jest bardzo skuteczny w redukcji DHT. Na przykład, Finasteryd stosowany w dużej dawce może obniżyć poziom DHT w organizmie o ponad 70%.

Ta redukcja DHT chroni włosy przed uszkodzeniami hormonalnymi, co spowalnia lub zatrzymuje wypadanie włosów, jeśli masz genetyczne predyspozycje do łysienia typu męskiego.

Jaka jest najlepsza dawka finasterydu?

Standardowa dawka finasterydu na wypadanie włosów to 1 mg na dobę. Jeśli kupujesz finasteryd generyczny lub marki Propecia® online lub w aptece, jest to dawka, którą zazwyczaj otrzymujesz.

Badania wykazały, że finasteryd stosowany w dawce 1 mg dziennie jest niezwykle skuteczny w spowalnianiu i zatrzymywaniu utraty włosów spowodowanej łysieniem typu męskiego.

Na przykład, w dużym badaniu przeprowadzonym w Japonii sprawdzano efekty stosowania finasterydu przez 10 lat u mężczyzn z łysieniem typu męskiego. Ponad 530 mężczyzn przyjmowało finasteryd w typowej dawce 1 mg dziennie, a ich postępy były rejestrowane za pomocą zdjęć skóry głowy i kwestionariusza.

W ciągu 10 lat u 99,1% mężczyzn objętych badaniem łysienie zostało zahamowane. Innymi słowy, ich wypadanie włosów zatrzymało się po rozpoczęciu stosowania finasterydu i nie pogorszyło się w ciągu 10 lat.

91,5% mężczyzn biorących udział w badaniu doświadczyło niewielkiej, umiarkowanej lub znacznej poprawy w zakresie wzrostu włosów w ciągu 10-letniego okresu badania.

Innymi słowy, pomimo genetycznej predyspozycji do łysienia, u prawie wszystkich mężczyzn biorących udział w badaniu włosy przestały wypadać lub odrosły po rozpoczęciu stosowania finasterydu w dawce 1 mg dziennie.

Kilka innych badań nad finasterydem wykazało podobne wyniki przy dawce 1 mg dziennie. Na przykład, badania kliniczne przeprowadzone pod koniec lat 90-tych wykazały, że 83% mężczyzn, którzy przyjmowali finasteryd w dawce 1 mg dziennie, nie straciło włosów po dwóch latach leczenia.

W tych samych badaniach, 66% mężczyzn, którzy stosowali finasteryd w dawce 1 mg dziennie doświadczyło poprawy wzrostu włosów.

Podsumowując, standardowa dawka 1 mg finasterydu dziennie jest bardzo skuteczna w powstrzymywaniu utraty włosów spowodowanej łysieniem typu męskiego. Jeśli zaczynasz przyjmować finasteryd, standardowa dawka zwykle daje niezawodne i zadowalające rezultaty.

Stosowanie finasterydu w mniejszej dawce

Podczas gdy 1 mg finasterydu dziennie jest bezpieczną i skuteczną dawką dla większości ludzi, możliwe jest również przyjmowanie finasterydu w niższej dawce.

Chociaż są one rzadkie, finasteryd może powodować skutki uboczne. Jeśli doświadczasz efektów ubocznych przy dawce 1 mg na dobę, zmniejszenie dawki Finasterydu może sprawić, że będą one mniej zauważalne lub nawet całkowicie je wyeliminować.

Badania pokazują, że finasteryd nadal działa stosunkowo dobrze jako leczenie łysienia typu męskiego w dawkach mniejszych niż 1 mg dziennie.

Na przykład, badanie opublikowane w Journal of the American Academy of Dermatology sprawdzało wpływ finasterydu na DHT w dawkach 0.01, 0.05, 0.2 i 1 mg dziennie przez 42 dni leczenia.

Chociaż badanie nie mierzyło konkretnie utraty włosów, naukowcy odkryli, że poziom DHT w skórze głowy zmniejszył się o następujące wartości:

 • 13 procent z nieterapeutycznym placebo.
 • 14,9 procent przy 0,01 mg finasterydu dziennie
 • 61,6% z finasterydem w dawce 0,05 mg dziennie
 • 56,6% z finasterydem w dawce 0,2 mg dziennie
 • 64,1% z 1 mg finasterydu dziennie.

Jak widać, nawet stosunkowo niskie dawki finasterydu (0,05 mg na dzień i 0,2 mg na dzień) spowodowały znaczące obniżenie poziomu DHT.

Inne badanie, również opublikowane w Journal of the American Academy of Dermatology, sprawdzało wpływ tych dawek finasterydu na wypadanie włosów. W badaniu mierzono zmiany w wypadaniu włosów za pomocą zdjęć klinicznych, liczenia włosów i samooceny pacjentów.

Badacze doszli do wniosku, że wszystkie dawki finasterydu powyżej 0,2 mg dziennie były skuteczne w leczeniu utraty włosów. Zauważyli jednak, że dzienna dawka 1 mg była lepsza niż niższa dawka 0,2 mg dziennie.

Podsumowując, finasteryd jest nadal skuteczny w leczeniu łysienia typu męskiego w dawkach poniżej 1 mg na dobę, choć jego działanie jest znacznie słabsze.

Jak mogę uzyskać najlepsze rezultaty stosując Finasteryd?

Finasteryd stosowany zgodnie z zaleceniami działa dobrze, aby spowolnić, zatrzymać, a czasem odwrócić utratę włosów spowodowaną łysieniem typu męskiego.

Skorzystaj z następujących wskazówek i technik, aby zapewnić sobie jak najlepsze rezultaty stosowania Finasterydu:

 • Stosuj finasteryd i minoksydyl razem. Finasteryd jest skuteczny sam w sobie, ale jest jeszcze skuteczniejszy w połączeniu z minoksydylem, dostępnym bez recepty preparatem stymulującym wzrost włosów. W badaniu opublikowanym w 2015 r. porównano działanie finasterydu i minoksydylu razem z każdym leczeniem osobno. Badacze stwierdzili, że połączenie finasterydu i minoksydylu działało lepiej niż którekolwiek z tych dwóch rozwiązań stosowane samodzielnie. Więcej na temat stosowania tych leków razem mówimy w naszym przewodniku po finasterydzie i minoksydylu.
 • Stosuj szampon blokujący DHT. Szampony blokujące DHT mogą pomóc zmniejszyć ilość DHT na skórze głowy, chroniąc mieszki włosowe i potencjalnie zmniejszając wypadanie włosów. Dobre składniki blokujące DHT to saw palmetto (aktywny składnik naszego szamponu Thick Fix) i ketokonazol, który może zakłócić szlak DHT w Twojej skórze.
 • Rzuć palenie. Chociaż badania nie łączą palenia z łysieniem typu męskiego, istnieją dowody na to, że palenie może uszkadzać DNA w mieszkach włosowych – czynnik, który może przyczyniać się do niektórych rodzajów utraty włosów. Jeśli palisz, postaraj się rzucić nałóg. Nasz przewodnik po rzucaniu palenia zawiera listę możliwości radzenia sobie z głodem nikotynowym, unikania czynników wywołujących palenie i rzucenia palenia na dobre.
 • Bądź cierpliwy, nawet jeśli nie widzisz rezultatów od razu. Chociaż finasteryd działa dobrze jako leczenie łysienia typu męskiego, zazwyczaj nie zobaczysz rezultatów aż do trzech lub czterech miesięcy po rozpoczęciu jego przyjmowania. Wynika to z faktu, że potrzeba czasu, aby włosy zareagowały na lek. Bądź cierpliwy i kontynuuj codzienne stosowanie Finasterydu, nawet jeśli jego efekty nie są oczywiste. Z czasem zaczniesz zauważać poprawę w grubości, gęstości i pokryciu Twoich włosów.
 • Rób sobie zdjęcia, aby monitorować swoje postępy. Ponieważ Finasteryd działa stopniowo, zaskakująco łatwo jest przeoczyć lub stracić poczucie poprawy, którą osiągnąłeś od momentu rozpoczęcia leczenia. Aby dokładnie śledzić swoje postępy, spróbuj fotografować skórę głowy co miesiąc. Rób zdjęcia w podobnych warunkach oświetleniowych, abyś mógł zidentyfikować miejsca, w których włosy odrosły, stały się grubsze lub ogólnie poprawił się ich wygląd.

Podsumowując

Finasteryd jest zwykle stosowany w leczeniu wypadania włosów w dawce 1 mg na dobę. Badania pokazują, że ta dawka jest skuteczna w spowalnianiu lub zatrzymywaniu wypadania włosów.

W niektórych przypadkach może nawet spowodować odrastanie włosów na obszarach skóry głowy, na których doszło do znacznego przerzedzenia.

Jeśli jesteś podatny na efekty uboczne finasterydu w dawce 1 mg dziennie, możesz chcieć zmniejszyć swoją dawkę.

Badania pokazują, że dawki finasterydu tak niskie jak 0,2 mg dziennie są nadal skuteczne w zapobieganiu utraty włosów, choć mniej skuteczne niż typowe 1 mg dziennie.

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty stosowania finasterydu, spróbuj połączyć go z innymi metodami leczenia, takimi jak minoksydyl i szampon zapobiegający wypadaniu włosów.

Po jakim czasie Finasteryd zaczyna działać?

Finasteryd, lek na receptę na łysienie typu męskiego, jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów na wypadanie włosów na rynku.

Jest również jednym z najbardziej skutecznych, z udowodnioną historią pomocy mężczyznom w zatrzymaniu utraty włosów, zachowaniu włosów, które nadal mają, a w niektórych przypadkach, odrastają “utracone” włosy.

Podobnie jak w przypadku większości metod leczenia wypadania włosów, rezultaty stosowania Finasterydu nie są natychmiastowe. W zależności od stopnia utraty włosów, może upłynąć kilka miesięcy, zanim zauważysz poprawę w grubości, gęstości i ogólnym wyglądzie włosów.

Poniżej wyjaśniliśmy, czym jest Finasteryd i jak działa w leczeniu łysienia typu męskiego.

Omówiliśmy również, jak długo Finasteryd działa, jak również techniki, których możesz użyć, aby uzyskać szybsze i lepsze rezultaty.

Jak działa finasteryd?

Finasteryd należy do klasy leków zwanych inhibitorami 5-alfa-reduktazy, lub 5ARI. Działa on poprzez blokowanie działania enzymu 5-alfa-reduktazy, który jest odpowiedzialny za przekształcanie części testosteronu w organizmie w dihydrotestosteron, czyli DHT.

DHT jest silnym hormonem androgennym, czyli męskim hormonem płciowym. Przed urodzeniem odgrywa kluczową rolę w rozwoju męskich narządów płciowych.

Podczas dojrzewania, DHT jest jednym z kilku hormonów odpowiedzialnych za wzrost włosów na twarzy i ciele oraz innych męskich drugorzędnych cech płciowych.

W dorosłym życiu DHT nie odgrywa już tak ważnej roli w rozwoju fizycznym. Może jednak wiązać się z receptorami w całym organizmie i wywoływać określone zmiany.

Jedną z tych zmian jest rozrost gruczołu krokowego. U niektórych mężczyzn DHT może wiązać się z receptorami w gruczole krokowym i przyczyniać się do powstawania problemów takich jak łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH, czyli powiększony gruczoł krokowy).

Łysienie typu męskiego jest kolejnym przykładem. U mężczyzn, którzy są genetycznie predysponowani do utraty włosów, DHT może wiązać się z receptorami na skórze głowy i powodować stopniową miniaturyzację mieszków włosowych, aż do momentu, gdy nie są one już w stanie produkować zdrowych włosów.

Wyjaśniliśmy ten proces w sposób bardziej szczegółowy w naszym kompleksowym przewodniku po DHT i jego roli w łysieniu typu męskiego.

To właśnie tutaj wkracza finasteryd. Poprzez hamowanie działania enzymu 5-alfa-reduktazy, finasteryd zapobiega przekształcaniu testosteronu w DHT.

To znacznie zmniejsza ilość DHT w krwiobiegu i chroni mieszki włosowe przed uszkodzeniami związanymi z DHT.

Badania wykazały, że Finasteryd może zmniejszyć poziom DHT w prostacie o 90%, a we krwi nawet o 70%.

Wynikiem tego procesu jest znaczna redukcja utraty włosów, a u niektórych mężczyzn znaczny ich odrost.

W jednym z badań naukowcy odkryli, że mężczyźni z łysieniem androgenowym (termin kliniczny określający łysienie typu męskiego) doświadczyli wzrostu liczby włosów wokół korony (wspólny obszar łysienia typu męskiego) o 16% po stosowaniu finasterydu przez dwa lata.

Długoterminowe badania przeprowadzone w Japonii wykazały jeszcze bardziej dramatyczne wyniki. Spośród 532 mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu, 99,1% nie straciło więcej włosów po zażywaniu finasterydu przez okres 10 lat.

Ponadto, 91,5% mężczyzn doświadczyło pewnego stopnia odrostu włosów w okresie badania.

W skrócie, finasteryd jest skuteczny, a większość badań wykazuje rzeczywistą poprawę wzrostu włosów, ich gęstości i pokrycia.

Finasteryd natychmiast zaczyna blokować DHT

Jak długo trzeba czekać, aby Finasteryd zaczął działać? Jako lek, Finasteryd zaczyna działać tak szybko, jak tylko zostanie wchłonięty do organizmu.

Oznacza to, że zaczniesz blokować konwersję testosteronu i będziesz miał niższy poziom DHT tak szybko, jak tylko pierwsza dawka finasterydu wejdzie do Twojego systemu.

Nie oznacza to jednak, że zauważysz natychmiastowe zmniejszenie wypadania włosów lub zmiany w ich grubości.

Wzrost włosa przechodzi przez wielofazowy proces zwany cyklem wzrostu włosa. Kiedy każdy włos jest w fazie anagenu, czyli wzrostu, osiągnięcie jego pełnej długości może zająć od dwóch do sześciu lat.

Oznacza to, że chociaż Finasteryd zaczyna działać natychmiast, nie powinieneś spodziewać się żadnych zmian w wyglądzie swoich włosów przez kilka miesięcy, nawet jeśli stosujesz lek zgodnie z zaleceniami.

Bądź pewny, że Finasteride jest aktywnie działający. Z czasem Finasteryd zaczyna gromadzić się w Twoim organizmie, co oznacza, że wystarczy niewielka dawka dzienna (zazwyczaj 1mg, choć może się ona różnić), aby znacząco zmniejszyć produkcję DHT i chronić Twoje włosy.

Jak długo trzeba czekać na rezultaty stosowania Finasterydu?

Jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami i zażywasz Finasteride codziennie, dane z badań klinicznych sugerują, że zaczniesz widzieć rezultaty działania Finasteride około trzeciego lub czwartego miesiąca.

Może to być niewielki odrost w miejscach przerzedzenia włosów na skórze głowy lub zmniejszenie ilości włosów, które tracisz każdego dnia.

Jednakże, zazwyczaj potrzeba od sześciu do dziewięciu miesięcy, aby zobaczyć pełne efekty działania Finasterydu, ponieważ mieszki włosowe potrzebują dużo czasu, aby produkować nowe włosy.

Ważne jest, aby pamiętać, że finasteryd nie zawsze odrasta włosy, które zostały wcześniej utracone.

Większość mężczyzn, którzy stosują finasteryd, robi to raczej w celu powstrzymania utraty włosów niż ich odrastania.

Oznacza to, że możesz nie zauważyć żadnej poprawy w wyglądzie swoich włosów stosując finasteryd, nawet jeśli działa on konsekwentnie, aby zatrzymać wypadanie dodatkowych włosów.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest rozważyć trzy możliwe rezultaty stosowania finasterydu:

 • Wypadanie włosów spowalnia się. Po rozpoczęciu stosowania Finasterydu, możesz nadal tracić włosy, ale wolniej niż zwykle.
 • Twoje wypadanie włosów stabilizuje się. Twoje włosy mogą nie odrosnąć po zastosowaniu Finasterydu, ale mogą przestać aktywnie wypadać i pozostać w obecnym stanie.
 • Część włosów odrasta. Włosy mogą stopniowo zacząć odrastać na obszarach skóry głowy, które uległy widocznemu przerzedzeniu.

Ponieważ łysienie typu męskiego może różnić się stopniem nasilenia, nie można przewidzieć, jakie rezultaty osiągniesz stosując Finasteryd przed rozpoczęciem leczenia.

Ważne jest również, aby pamiętać, że nadal będziesz tracić niektóre włosy, nawet jeśli będziesz przyjmować finasteryd codziennie.

To normalne, że tracisz od 50 do 100 włosów dziennie, nawet jeśli nie łysiejesz. To wypadanie włosów jest częścią naturalnego cyklu wzrostu włosów i nie powinno być traktowane jako dowód na to, że Finasteryd nie jest skuteczny.

Stosowanie finasterydu i minoxidilu

Jednym z najlepszych sposobów stosowania finasterydu jest połączenie go z minoksydylem, lekiem stosowanym miejscowo, który stymuluje wzrost włosów.

Minoxidil działa poprzez skrócenie fazy telogenowej (spoczynku) cyklu wzrostu włosa i przesunięcie mieszków włosowych do fazy anagenowej (wzrostu).

Stymuluje również przepływ krwi do skóry głowy, co może pomóc w promowaniu wzrostu włosów.

Badania wykazały, że finasteryd i minoksydyl są bardziej skuteczne w powstrzymywaniu utraty włosów i promowaniu ich wzrostu, gdy są stosowane razem, niż gdy są stosowane osobno.

Na przykład, w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Dermatologic Therapy, naukowcy porównali działanie samego minoksydylu i finasterydu z kombinacją tych dwóch leków.

Stwierdzili, że u 59% mężczyzn leczonych minoksydylem nastąpiła poprawa w ciągu 12 miesięcy, podobnie jak u 80,5% mężczyzn leczonych finasterydem.

Dla porównania, u 94,1% mężczyzn, którzy w tym samym okresie stosowali oba leki, nastąpiła poprawa.

Oferujemy minoksydyl i finasteryd wraz z innymi naukowymi produktami przeciw wypadaniu włosów w naszym pakiecie Hair Power Pack.

W przeciwieństwie do finasterydu, który występuje w postaci tabletek, minoksydyl jest dostępny w postaci płynu lub pianki do stosowania bezpośrednio na skórę głowy.

Nasz przewodnik stosowania minoxidilu wyjaśnia, jak go używać, a także czego można się spodziewać po tym rodzaju leku na wypadanie włosów.

Kiedy zobaczę ostateczne rezultaty działania Finasterydu?

Utrata włosów może różnić się w zależności od człowieka, co oznacza, że nie ma dokładnego okresu czasu, w którym można spodziewać się ostatecznych rezultatów Finasterydu.

W większości przypadków, będziesz w stanie zobaczyć znaczące wyniki z Finasterydem po około roku regularnego stosowania.

Ważne jest, aby zażywać Finasteryd codziennie. W przypadku pominięcia tabletek finasterydu, zapomnienia o zażyciu leku lub zażycia go w zmniejszonej dawce, możesz nie odczuć pełnego działania leku.

Ważne jest również, aby pamiętać, że nie ma jednego, konkretnego wzoru wyników, których można się spodziewać po Finasterydzie.

Dla niektórych mężczyzn, Finasteryd całkowicie zatrzymuje utratę włosów i sprzyja znacznemu, widocznemu odrastaniu.

Dla innych, Finasteryd może po prostu spowolnić wypadanie włosów lub zapobiec pogorszeniu się wypadania włosów, nie powodując zauważalnego odrostu.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że nie powinieneś przestać brać Finasterydu tylko dlatego, że nie powoduje on widocznej poprawy linii włosów lub grubości włosów.

Jeśli przestaniesz brać Finasteryd, Twój poziom DHT powróci do naturalnego poziomu i możesz znowu zacząć tracić włosy.

Jak uzyskać lepsze wyniki z Finasterydem

Oprócz stosowania Finasterydu i Minoxidilu razem, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby promować zdrowy wzrost włosów i uzyskać najlepsze wyniki z Finasterydem:

 • Stosuj szampon zapobiegający wypadaniu włosów. Szukaj szamponów z zawartością palmetto lub ketokonazolu, które pomagają obniżyć poziom DHT i zapobiegają łysieniu typu męskiego. Nasz szampon zagęszczający zawiera saw palmetto, który zwalcza DHT i promuje objętość i nawilżenie włosów.
 • Stosuj zdrową, zrównoważoną dietę. Chociaż dieta nie wydaje się odgrywać roli w łysieniu typu męskiego, zdrowa, zbilansowana dieta pomaga dostarczyć organizmowi witamin, minerałów i innych składników odżywczych, których potrzebuje, aby wspierać zdrowy wzrost włosów. Nasz przewodnik po najlepszych pokarmach na porost włosów zawiera składniki odżywcze, które możesz dodać do swojej diety, aby uzyskać mocniejsze i zdrowsze włosy.
 • Wprowadź małe, przyjazne włosom zmiany w swoim stylu życia. Proste rzeczy, takie jak ograniczenie stresu (co jest częstą przyczyną wypadania włosów w wyniku telogenu) i ograniczenie stosowania drażniących produktów do włosów, mogą mieć duży wpływ na zdrowie Twoich włosów. Nasz poradnik dotyczący zmiany stylu życia w celu uzyskania lepszego wzrostu włosów przedstawia proste zmiany, które możesz wprowadzić do swoich nawyków, aby przeciwdziałać wypadaniu włosów.
 • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy poinformować o tym lekarza. Chociaż Finasteryd jest bezpiecznym i skutecznym lekiem dla większości mężczyzn, może on powodować efekty uboczne, w tym seksualne efekty uboczne. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z efektów ubocznych finasterydu, pamiętaj, aby jak najszybciej poinformować o tym swojego lekarza.

Przewodnik po efektach ubocznych Finasterydu

Finasteryd jest jednym z najbardziej popularnych i skutecznych leków dla mężczyzn, którzy chcą zapobiec utracie włosów. Jest to również jeden z niewielu sposobów leczenia łysienia androgenowego (łysienie typu męskiego), który został zatwierdzony przez FDA.

Łatwo zrozumieć dlaczego. Finasteryd stosowany samodzielnie, zatrzymuje wypadanie włosów i poprawia ich wzrost u większości mężczyzn, często w ciągu trzech do czterech miesięcy.

Finasteryd występuje w formie tabletek i jest przeznaczony do stosowania raz dziennie. Jest łatwy w użyciu i, pod nadzorem pracownika służby zdrowia, może zatrzymać łysienie typu męskiego bez konieczności kosztownych zabiegów kosmetycznych.

Ale czy finasteryd wiąże się z ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych? Krótka odpowiedź brzmi: tak. Jak każdy inny lek, finasteryd może powodować skutki uboczne.

Jednakże, istnieje wiele błędnych informacji na temat finasterydu i jego potencjalnych skutków ubocznych.

Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych finasterydu jest niskie. Badania pokazują, że większość mężczyzn, którzy stosują finasteryd długoterminowo, odnosi korzyści z efektywnego leczenia utraty włosów, z niewielkimi lub żadnymi skutkami ubocznymi.

To powiedziawszy, jeśli rozważasz użycie finasterydu lub już go bierzesz, ważne jest, aby wiedzieć, czego się spodziewać.

Poniżej wymieniliśmy częste i rzadkie skutki uboczne, które możesz napotkać przyjmując finasteryd na wypadanie włosów.

Omówiliśmy również, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych podczas stosowania finasterydu.

Częste skutki uboczne Finasterydu

Podobnie jak inne leki zatwierdzone przez FDA, Finasteryd przeszedł dokładny proces testowania przed dopuszczeniem do sprzedaży.

Dlatego istnieje wiele danych na temat jego potencjalnych skutków ubocznych, ryzyka i interakcji.

Przy rozważaniu skutków ubocznych finasterydu, ważne jest, aby wiedzieć, że dostępne są dwie wersje finasterydu.

Pierwszym z nich jest Propecia®, forma finasterydu stosowana w leczeniu wypadania włosów. Jest on dostępny w dawce 1mg i jest przeznaczony do stosowania raz dziennie.

Drugim jest Proscar®, bardzo silna wersja finasterydu, przepisywana w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego (BPH).

Ten lek zawiera 5 mg finasterydu na tabletkę. Ze względu na większą dawkę, jest bardziej prawdopodobne, aby spowodować pewne skutki uboczne.

Powszechne działania niepożądane finasterydu 1mg (dawka stosowana w leczeniu łysienia typu męskiego) obejmują:

 • Zaburzenia erekcji (ED). W badaniach klinicznych, około 1,3% mężczyzn, którzy stosowali finasteryd doświadczyło zaburzeń erekcji, w porównaniu do 0,7% mężczyzn, którzy przyjmowali nieterapeutyczne placebo.
 • Zmniejszone libido. Zgłosiło to 1,8% mężczyzn, którzy przyjmowali finasteryd i 1,3% mężczyzn, którzy otrzymywali nieterapeutyczne placebo.
 • Zaburzenia ejakulacji. W sumie 1,2% mężczyzn, którzy przyjmowali finasteryd zgłaszało problemy z wytryskiem, w tym 0,8% ze zmniejszoną objętością nasienia. Dla porównania, u 0,4% mężczyzn, którzy otrzymywali placebo, odnotowano zmniejszenie objętości nasienia.

W sumie tylko 1,2% mężczyzn, którzy otrzymywali finasteryd w badaniach klinicznych, przerwało stosowanie leku z powodu efektów ubocznych.

Te efekty uboczne są znacznie częstsze u mężczyzn stosujących finasteryd w dawce 5 mg na BPH.

Na przykład u ponad ośmiu procent mężczyzn stosujących finasteryd w dawce 5 mg występują w pewnym stopniu zaburzenia erekcji, a ponad sześć procent zgłasza spadek libido.

Ogólnie rzecz biorąc, nawet najczęstsze skutki uboczne finasterydu dotykają tylko niewielkiego odsetka mężczyzn, u których lek ten jest stosowany w leczeniu utraty włosów.

Mniej powszechne skutki uboczne Finasterydu

Finasteryd może również powodować inne, mniej powszechne skutki uboczne. Obejmują one depresję, ból jąder, zmiany w piersiach (np. wzrost piersi u mężczyzn, guzki sutka, ból lub upławy), świąd, wysypkę skórną, pokrzywkę, obrzęk twarzy i trudności w oddychaniu lub połykaniu.

Jeśli u pacjenta wystąpi którekolwiek z tych działań niepożądanych, należy natychmiast zgłosić je pracownikowi służby zdrowia, ponieważ mogą one wskazywać na poważną, zagrażającą życiu reakcję alergiczną.

Niektóre z tych skutków ubocznych mogą być bardziej powszechne, jeśli przyjmujesz finasteryd w większej dawce niż 1 mg dziennie, zwykle przepisywany przy wypadaniu włosów.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych efektów ubocznych podczas przyjmowania Finasterydu, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Jak zmniejszyć efekty uboczne Finasterydu?

Efekty uboczne są niefortunnym faktem życia z prawie każdym lekiem. Jednakże, stosując Finasteryd we właściwy sposób, możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.

Wypróbuj poniższe wskazówki i techniki:

 • Stosować właściwą dawkę. W leczeniu wypadania włosów Finasteryd jest stosowany w dawce 1 mg na dobę. Nie ma potrzeby przyjmowania większej ilości leku: nie poprawi to Twoich wyników, a może zwiększyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
 • W przypadku pominięcia dawki należy ją pominąć i poczekać na następną. Nie jest konieczne przyjmowanie podwójnej dawki finasterydu. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia krótkotrwałych działań niepożądanych.
 • Stosować finasteryd miejscowo. Finasteryd jest również dostępny jako lek miejscowy, jak w naszym sprayu do miejscowego stosowania finasterydu i minoksydylu. Ta forma finasterydu może mieć mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych niż finasteryd doustny, a jednocześnie nadal leczy utratę włosów.
 • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy poinformować o nich pracownika służby zdrowia. W niektórych przypadkach skutki uboczne to przejściowy dyskomfort. Pamiętaj, aby poinformować o tym swojego lekarza, aby mógł on monitorować Twoje postępy i, w razie potrzeby, udzielić Ci fachowej porady.
 • Weź finasteryd w mniejszej dawce. Jeśli masz ciężkie lub uporczywe skutki uboczne, lekarz może zalecić stosowanie mniejszej dawki finasterydu.

Czy finasteryd zabija twoje libido?

Jeśli szukasz w Internecie informacji na temat Finasterydu, możesz natknąć się na nagłówki twierdzące, że zażywanie Finasterydu spowoduje nieodwracalne zaburzenia erekcji i trwale zabije twoje libido.

Podczas gdy prawdą jest, że finasteryd może powodować seksualne efekty uboczne, te nagłówki nie mówią wszystkiego.

W 2012 roku FDA wydała ostrzeżenie, że finasteryd może zwiększyć ryzyko wystąpienia seksualnych skutków ubocznych, w tym osłabienia libido, wytrysku i orgazmu.

Zaburzenia seksualne, zwykle w postaci zaburzeń erekcji, zmniejszonego libido i zmniejszonej objętości wytrysku, były zgłaszane przez mężczyzn przyjmujących finasteryd.

To skłoniło FDA do zwrócenia uwagi na ten problem w 2012 roku.

Ale FDA również zauważyć, że te skutki uboczne są dość rzadkie. Tylko niewielki procent mężczyzn, którzy stosują finasteryd, zgłasza doświadczanie seksualnych efektów ubocznych.

Dla niektórych z tych mężczyzn, seksualne efekty uboczne finasterydu utrzymywały się nawet po zaprzestaniu stosowania leku. W większości przypadków jednak efekty uboczne ustępowały po odstawieniu leku.

Chociaż ryzyko wystąpienia seksualnych działań niepożądanych jest niewielkie, to jednak niepokój związany z tym potencjalnym zagrożeniem jest normalny i zrozumiały.

Pamiętaj, aby przedyskutować swoje obawy z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania Finasterydu.

On lub ona będzie w stanie umieścić te ryzyka w kontekście i dać Ci więcej informacji na temat tego, czego możesz się spodziewać po rozpoczęciu stosowania finasterydu.

Jeśli jesteś jednym z tych rzadkich przypadków nawracających seksualnych skutków ubocznych, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o swoich możliwościach.

Czy finasteryd może powodować raka?

Finasteryd jest bezpiecznym i dobrze tolerowanym lekiem, stosowanym przez miliony mężczyzn na całym świecie bez żadnych istotnych problemów.

Jednak punktem spornym wśród ekspertów jest to, czy długotrwałe stosowanie finasterydu niesie ze sobą jakiekolwiek potencjalne ryzyko lub korzyści dla raka prostaty.

Najczęściej cytowane badanie na ten temat, Prostate Cancer Prevention Trial (PCPT), było badaniem sfinansowanym przez National Cancer Institute (NCI) w 1993 roku, specjalnie w celu zbadania potencjalnego związku między finasterydem a rakiem prostaty.

Badanie było prowadzone przez siedem lat i objęło prawie 19 000 mężczyzn, którzy codziennie przyjmowali albo finasteryd albo placebo.

Wyniki badania, opublikowane w 2003 roku, wykazały, że mężczyźni z grupy przyjmującej finasteryd byli o prawie 30% mniej narażeni na rozwój raka prostaty niż mężczyźni z grupy kontrolnej.

Ok, więc jeden punkt w kolumnie korzyści z raka.

Jednakże badanie wykazało również, że mężczyźni przyjmujący finasteryd w dawce 5 mg byli bardziej narażeni na rozwój raka prostaty o wysokim stopniu złośliwości (komórki rakowe o wysokim stopniu złośliwości są bardziej nieprawidłowe pod mikroskopem i mają tendencję do szybszego rozprzestrzeniania się w organizmie).

Odkrycie to skłoniło FDA do wydania zalecenia dotyczącego bezpieczeństwa stosowania inhibitorów 5-alfa reduktazy (w tym finasterydu), zwracając uwagę na potencjalnie zwiększone ryzyko wystąpienia raka gruczołu krokowego o wysokim stopniu złośliwości. To oryginalne badanie postawiło sprawę jasno i tak było przez jakiś czas.

Najnowszy rozwój w tej linii badań nastąpił w 2019 roku, kiedy badacze stwierdzili, że nie było wzrostu liczby mężczyzn, którzy zmarli z powodu raka prostaty pomiędzy grupą stosującą finasteryd a grupą kontrolną.

W związku z tym w 20-letniej obserwacji nie stwierdzono wymiernej różnicy w umieralności z powodu raka gruczołu krokowego między grupami.

Eksperci stwierdzili, że dane te w znacznym stopniu rozwiewają obawy, ale biorąc pod uwagę bardzo małą liczbę mężczyzn ze śmiertelnym rakiem gruczołu krokowego w obu badanych grupach, będzie to prawdopodobnie obszar dalszych badań.

Podsumowując, interakcja pomiędzy finasterydem a nowotworami jest wciąż rozwijana. Jeśli rozważasz codzienne przyjmowanie finasterydu na wypadanie włosów, pamiętaj, aby omówić potencjalne ryzyko z pracownikiem służby zdrowia.

Efekty uboczne finasterydu : Wynik końcowy

Finasteryd jest bezpiecznym i skutecznym lekiem stosowanym przez miliony mężczyzn na całym świecie w celu spowolnienia, zapobiegania i odwrócenia skutków łysienia typu męskiego.

Badania pokazują, że tylko niewielki procent mężczyzn stosujących finasteryd doświadcza skutków ubocznych.

Wśród tych skutków ubocznych, najczęstsze są zaburzenia erekcji, problemy z wytryskiem i zmniejszone zainteresowanie seksem.

Chociaż inne efekty uboczne mogą wystąpić, są one rzadkie i u większości mężczyzn ustępują po zaprzestaniu przyjmowania finasterydu.

Podczas gdy efekty uboczne finasterydu mogą wydawać się alarmujące, ważne jest, aby umieścić je w kontekście. Wiemy o tych rzadkich i łagodnych efektach ubocznych, ponieważ finasteryd był badany przez dziesięciolecia i poddawany najbardziej rygorystycznym testom.

To samo nie może być powiedziane o ogromnej większości nieuregulowanych metod leczenia utraty włosów, takich jak te promowane jako alternatywa dla finasterydu bez recepty.

Oferujemy finasteryd online, sam lub z minoksydylem w naszym pakiecie Hair Power. Aby uzyskać dostęp do finasterydu, będziesz musiał wypełnić konsultację online z licencjonowanym dostawcą usług medycznych, który określi, czy recepta jest odpowiednia.

Możesz również zapoznać się z innymi możliwościami ochrony i odbudowy włosów w naszej pełnej ofercie zabiegów na wypadanie włosów. Jeśli jesteś zainteresowany stosowaniem finasterydu, możesz dowiedzieć się więcej o tym, czego się spodziewać, czytając nasz przewodnik po typowym harmonogramie wyników finasterydu.